c.d.
HIRUDOTERAPIA - okreslenie pochodzi od łacińskiej nazwy pijawki - HIRUDO
TERAPIE Z UDZIALEM PIJAWEK LEKARSKICH
- Pijawka lekarska apteczna (Hirudo medicinalis officinalis) posiadająca na dole strony grzbietowej dwie linie w kolorze oranżowym z równomiernie powtarzającymi się rozszerzeniami. Strona brzuszna tej pijawki ma kolor oliwkowo-zielony z czarnymi paskami po bokach.
- Pijawka lekarska lecznicza (Hirudo medicinalis medicinalis) posiadająca na stronie grzbietowej cztery parzyście położone linie z powtarzającymi się rozszerzeniami wypełnionymi czarnymi punktami w formie kropli.
- Pijawka lekarska orientalna (Hirudo medicinalis orientalis) barwy ciemno zielonej z czterema liniami koloru oranżowego pokrytymi równomiernie czarnymi czworobocznymi punktami. Brzuszek tej pijawki jest czarny (ciemny) i pokryty równomiernie zielonymi punktami. Ta pijawka w Polsce w środowisku naturalnym juz prawie nie wystepuje i jest pod scisla ochrona.
HIRUDOTERAPIA-
OCZYSZCZA KREW - POZBAWIA TOKSYN - REWITALIZUJE To można osiągnąć całkowicie naturalnie, JEDYNIE POPRZEZ HIRUDOTERAPIE! Bez działań ubocznych, bez użycia lekarstw, bez skalpela!
Pijawka (HIRUDO po Lacine) sktecznie pomaga:
* Estetyka/ Kosmetyka- czytaj na nastepnej stronie.
Przyczyna vs Skutek:
Korzenie produkcji dzisiejszych leków tkwią najczęściej w substancjach,
• które zawierają organizmy żywe - roślinne i zwierzęce (oby tak pozostalo!). Ba, ale to tylko "korzenie", gdyz intratnosc materialna zabila humanitaryzm, tak jak farmaceutyki "zabijaja"
nasz organism!
Z biegiem lat i z pedem rozwoju przemyslu farmakologicznego, "udoskonalanie" farmaceutykow, np. laktoza (cukier bialkowy), jak rowniez zabojczymi dla naszego organizmu chemikaliami, doprowadzilo funkcyjnosc naszego systemu do takiego chaosu, ze gubimy sie nie tylko w zazywaniu ilosci zapisywanych przez medyka lekarstw, ale zaprzestalismy rowniez lektury dzialan ubocznych, po prostu ze strachu! Nie wiemy, co nam glownie dolega, poniewaz wszystko juz boli! Widocznie to wiek, wmawiamy sobie...
Ufamy tym NAJ-LEPSZYM, NAJ-SLYNNIEJSZYM, TYM NAJ-, NAJ-... I DZIEKUJEMY ZA wypisana RECEPTE TEGO NAJ-LEPSZEGO, NAJ-NOWSZEGO LEKARSTWA, tylko nie zauwazylismy, ze dlugopis, ktory to nasze "cudo" wypisywal, byl "markowy"... i wlasnie pochodzil od producenta marki "cudo"... Pobieglismy do apteki, a tam nastepny szok: "cudo" pociagnie nas po kieszeni, poniewaz ubezpieczenie nie pokryje, a zamiennika tez nie ma!
I,-nie znamy jeszcze jednej prawdy: w anonimowych statystykach, 80% lekarzy nie przepisze tego "cuda", ani sobie, ani tez czlonkom swojej rodziny!
Lekarstwa maja wiele niepożądanych dzialan ubocznych (na jedno pomagają, ale wiele innych funkcji i organów uszkadzają), natomiast substancje naturalne wprowadzane do naszego organizmu podczas sesji hirudoterapeutycznej, pozbawione są działań niepożądanych.
Zwykle nie udaje się sztucznie prześcignąć natury. Stworzono np. sztuczną pijawkę. Wykorzystuje się w niej hirudynę-pierwszą wykrytą (juz w polowie XIX wieku!) substancję produkowaną przez pijawki. Ale jest to tylko jedna substancja z ponad 150 zidentyfikowanych dzisiaj substancji produkowanych w gruczolach slinowych pijawki. Zastosowanie sztucznej pijawki okazalo sie nie tylko kosztowne, ale absolutnie nieadekwatne do terapii przy uzyciu pijawki medycznej bezposrednio.!
Lek działa na organizm przez swój określony mechanizm, lub nie dziala w ogole! - Lecznicze dzialanie pijawek to kilka różnych sposobów oddzialywania na ludzki organizm (ukłucie [jak akupunktura], wprowadzenie "lekow" [biologicznie aktywnych protein] , drenaż limfatyczny, detoksyfikacja, puryfikacja krwi, pobudzenie metabolizmu, itd).
Lek zapobiega bądź leczy (tymczsowo!) najczęściej SKUTEK określonej choroby lub dolegliwości - pijawki NATOMIAST, leczą PRZYCZYNE I SKUTEK DOLEGLIWOSCI poprzez stymulowanie metabolizmu, sił obronnych organizmu, a "leki" zawarte w gruczołach pijawki medycznej (wprowadzane do naszego organizmu podczas sesji hirudoterapeutycznej) nie posiadaja zadnych dzialan ubocznych. Doprowadzaja natomiast człowieka do stanu homeostazy, czyli równowagi, co jest absolutnym warunkiem zdrowia.
PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA HIRUDOTERAPII:
1. Nie stawiamy pijawek kobietom w ciąży. Zawarte w wydzielinie gruczołów ślinowych pijawek hirudozwiązki mogą wpływać na przebieg rozwijającej się ciąży, a w skrajnych przypadkach powodować poronienia.
2. Absolutnym przeciwwskazaniem jest hemofilia.
3. Przeciwwskazaniem może być przebyte niedawno leczenie z wykorzystaniem antykoagulantów. Zabieg hirudoterapii w takim przypadku może być przeprowadzony dopiero po przerwie trwającej przynajmniej 1- 2 tygodnie.
4. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadkach hipotomii, gdy ciśnienie krwi wynosi 60/80 lub nieco mniej.
5. Nie przeprowadzamy zabiegu hirudoterapii przy silnej anemii (wskaźnik poniżej 7).
6. Nie leczymy pijawkami dzieci poniżej 16 roku życia. Europa & USA. Wyjątki: skonsultować z hirudoterapeuta.
KILKA PORAD PRAKTYCZNYCH ZWIĄZANYCH Z PRZYSTAWIANIEM PIJAWEK
Zdarza się, szczególnie po pierwszym seansie hirudoterapii, że u pacjentów występują lekkie zawroty głowy, osłabienie i obniżone ciśnienie krwi. Nie są to symptomy groźne. Jest to po prostu jeden ze sposobów reakcji organizmu na pierwszy seans hirudoterapii. Prawie zawsze po drugim i następnym seansie u pacjentów następuje duży przypływ sił fizycznych i psychicznych.
Przed seansem hirudoterapii koniecznie trzeba wymyć ręce mydłem dziecięcym lub szarym. Najlepiej pracować w gumowych chirurgicznych rękawiczkach ochronnych. Uniemożliwiają one pijawce przyczepienia się do ręki osoby przystawiającej pijawkę, a w przypadku wykonywania zabiegu osobie obcej, zapobiega to ewentualnym kontaktom z krwią pacjenta. Po zabiegu absolutnie nie należy rękoma dotykać pozostawionej przez pijawkę ranki. Nie można jej także rozdrapywać bezpośrednio ani też drapać skóry w odległości 5 – 7 cm wokół ranki.
Dobę przed zabiegiem hirudoterapii i w przeciągu dnia po seansie pacjent nie powinien spożywać alkoholu, pić silnej kawy ani herbaty. Używki te mogą powodować dodatkowe rozszerzanie naczyń krwionośnych, co w skojarzeniu z zabiegiem hirudoterapii, może okazać się szkodliwe. Jest to szczególnie istotne u osób z niskim ciśnieniem krwi.
PRZYCZYNY POWODUJĄCE BRAK AKTYWNOŚCI PIJAWEK
-Jeśli hirudoterapeutą jest kobieta, nie powinna ona przybliżać się do pijawek ani przeprowadzać seansów hirudoterapeutycznych podczas występującego u niej okresu menstruacyjnego. To samo dotyczy kobiet, które chcą w tym czasie przystawiać pijawki.
-Nigdy nie przeprowadzajcie eksperymentów których celem jest łamanie i chęć zmiany ustalonych w hirudoterapii norm i zasad. Zawsze odbije się to niekorzystnie na pacjęcie, bez względu na to czy będziemy to nim my sami, czy też osoba obca.
-Pijawki należy przystawiać tylko w miejsca właściwe dla wybranego rodzaju terapii uważając jednak by nie spowodować powikłań wynikających z możliwością: spowodowania uszkodzenia nerwów, lub krwotoków żylnych bądź tętniczych.
Prosze nie mylic upustu krwi, trwajacego 10-12 godzin po sesji terapeutycznej, z krwotokiem! Tylko profesjonalny HIRUDOTERAPEUTA powinien stawiac pijawki medyczne!
-Należy pamiętać, że pijawka jest żywym organizmem i podobnie jak one podlega różnym rytmom i wpływom biologicznym. Jest bardzo wrażliwa na tzw. burze magnetyczne, zaćmienia słońca lub księżyca oraz jego fazy. Pijawki lekarskie są także mało aktywne w nocy. Ponadto wyczuwają one bardzo dobrze stan rozdrażnienia zarówno u terapeuty jak i u pacjenta. W takich przypadkach należy przerwać seans aż do czasu uspokojenia swoich emocji a na pewno przy ponownym przystawieniu pijawka przyssie się z ochotą.
-Nasza pijawka lub inne, z którymi ma kontakt znajdują się w okresie godowym. Podczas okresu godowego, zarówno pijawka która go przechodzi, jak i ta która pełni tylko funkcję biernego obserwatora tego cyklu, na pewno nie będzie chciała gryźć od razu. Aby ją zastosować w seansie hirudoterapeutycznym należy cierpliwie odczekać kilka do kilkunastu minut, aż w końcu zacznie ona gryźć i kontynuować leczenie.
-Musimy pamiętać, że pijawce mogą absolutnie nie podobać się zapachy naszego dezodorantu, mydła, perfum, żeli i innych preparatów kosmetycznych lub toaletowych. Szczególnie nieprzechylnie pijawki tolerują zapach różany oraz zapach drzewa sandałowego. Aby ustrzec się tego typu przypadków, należy bezpośrednio przed seansem wymyć dokładnie ciało mydłem dziecięcym lub innym niearomatyzowanym.
-Przystawiamy pijawkę na niedostatecznie ciepłą część ciała. Musimy pamiętać, że wbrew naszym powszechnym wyobrażeniom, poszczególne części naszego ciała (skóry) mają różną temperaturę. Jeśli temperatura tego miejsca jest niższa niż 33 C to pomimo naszych najszczerszych chęci, na pewno nie uda nam się jej skutecznie przystawić na ten obszar ciała. Aby zachęcić taką pijawkę do rozpoczęcia procesu leczenia musimy spowodować wzrost temperatury tego obszaru skóry. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie masażu (najlepiej przeprowadzić miejscowy masaż miodowy), rozcieranie, ugniatanie lub po prostu miejsce to ogrzać przy pomocy strumienia ciepłego powietrza uzyskanego z suszarki elektrycznej, termoforu, itp.
czytaj dalej...(3)